המקום לטיול הכי קסום בארץ שלא שמעת עליו

הארץ רוויה מקומות לטיולים מדהימים ויפיפיים. בסכות מצאנו אחד חדש – אי שם במרכז רמת הגולן נמצא מעיין קטן, שוכן תחת עץ תאנה רחב ידיים עם נחל קטן זורם לידו. בסמוך קבוצת אקליפטוסים נותנת צל כל שעות היום. מקום לטיול מושלם לחצי יום. היינו שם עם זוג חברים לקמפינג ולא רצינו לעזוב כל היום וכמובן שחקנו משחקי קופסא, בעיקר "הפיכה". רוצים לדעת איפה? תמשיכו לקרוא.

שיבטה, עין עבדת ובית גוברין

אז בסוכות ביקרנו בשני מקומות מקסימים בארץ. בתחילת החג לנו בקיבוץ רביבים ב"חי בנגב". המקום היה די שקט. ישנו שם יומיים באוהל שנקרא אוהל קזחי, אבל תכל'ס קשה לי להאמין שלקזחים יש כאלו תנאים. האוהל ממוזג עם מקרר ורצפת עץ עליה מונחים המזרונים והכי חשוב שקעים להטעין את הטלפונים. ליד האוהל יש עמדת מנגל ומקום להדליק מדורה. האירוח כולל ארוחת בוקר קלה בה מקבלים ממרחים ובצק ומכינים פיתות. קצת דרומה משם ומערבה ליד בסיס צבאי נמצאת דיונת חול ענקית.

20161016_173440
דיונה ליד שיבטה

לפי ההסברים היא נמצאת במקום הכי רחוק מהים שהחול מגיע אליו. הגענו לשם בערב הראשון. עלינו ירדנו רצנו התגלגלנו קפצנו והכי חשוב התמלאנו חול. בתור חיפאי אני רגיל לחול של הים הדביק. אז החול הזה ראה הרבה שמש והיה יבש רך ונעים. למחרת עשינו טיול לעין עבדת, מתחת למדרשת בן גוריון. כבר כשיצאנו מהאוטו ראינו עדר יעלים נח מתחת לעצים במנוחת הצהריים שלו. נשרים תצפתו עלינו, מלווים אותנו במסלול הקצר מהחניה למעיין. במקום צחיח לחלוטין, בחום של 40 מעלות ביום סגרירי, בין צוקים גבוהים, נחה לה בריכת מים גדולה, שכלל לא מתאימה לנוף סביבה במחזה סוריאלסטי. הגענו בשעה טובה, שמהמקום היה מוצל. מהמעיין אפשר לטפס במדרגות אבן ולתצפת על הבריכה מגבוהה. חלקנו המשכנו את כל המסלול שכולל גם טיפוס תלול במדרגות וסולמות לחניון העליון וחלק חזר לאוטו לאסוף אותנו מנקודת הסיום.

20161017_125946
עין עבדת

למחרת כבר היינו בדרך חזרה צפונה, ועצרנו במערות בית גוברין. זו היתה הפעם הראשונה שלי במערות, ולפי עפרי הם עברו שיפוץ ותחזוקה. כל המערות שניתן לגשת עליהם מוארות ואין צורך בפנסים. הכל מונגש למשפחות, והמערת הפעמון הגדולה אף מונגשת לנכים. המערות פזורות על פני שטח גדול. מיטיבי לכת יכולים לעשות טיול רגלי בין כולם. אנחנו לא מיטיבי לכת. אנחנו עברנו מנקודה לנקודה באוטו.

עין פח'ורה ומג'רסה

המקום השני שהיינו בו היה איזור רמת הגולן. הפעם קמפינג ביי דה בוק, עם אוהל והכל. (הפעם לא שכחנו כלום) אפילו הבאנו בגדי ים לטיול מימי למחרת במג'רסה. יצאנו מאוחר ביום הראשון (הפתעה הפתעה) ולא הספקנו לעשות מסלול שרצינו, בדיעבד הסתבר שטוב שכך. קיבלנו אתר מומלץ לקמפינג מחבר. הגענו אליו בשעות הצהריים המאוחרות. האתר היה מגודר, עם שלטי אין כניסה, ושני כלבי רודווילר שומרים מפני זרים. התקשרנו לחבר והוא נשבע שהוא היה שם לפני שבוע ולא היה אפילו רודווילר אחד. מפה לשם הוא המליץ לנו על עוד מקום ליד קצרין שנקרא עין פח'ורה. המקום ממש ליד קצרין. אחרי הכיכר כניסה לקצרין, בערך 100 מטר פונים ימינה לדרך עפר, ונוסעים בה עד שרואים שיחי פטל. ליד המעיין יש חורשת אקליפטוסים קטנה שמתחתם הקמנו את האוהלים. היו כמה אנשים מבקרים במקום, היה שם בחור שבילה שם שבוע שלם, עוד משפחה שבאה ליומיים ממרכז הארץ ומשפחה נוספת של נמיות שכל הזמן באה לביקור והלכה. הרפרטואר הקולינרי שלנו עלה מדרגה. במקום רק פוייקה הפעם הכנו קוסקוס (עכשיו שאני חושב על זה, זה בעצם אותו דבר בדיוק). למחרת לא רצינו לעזוב את המקום. הילדים שיחקו במעיין ובנחל.

20161023_131722
עין פח'ורה

אנחנו ישבנו ופיטפטנו, בין לבין פירקנו את האוהלים. עד שכבר יצאנו והגענו למג'רסה, כבר היה רבע שעה לסגירה. החלטנו לא לוותר!! לקחנו מים, זרקנו את הילדים מהאוטו, בגדי ים כמובן לא לבשנו והלכנו למסלול. מי שלא מכיר את המסלול הוא מעולה!! הולכים במים קרירים בנחל, בגובה מקסימלי של עד הירכיים למבוגרים. בכל 100 מטר בערך יש נקודת יציאה שאפשר לעבור למסלול יבש. אז הספקנו לטעום קצת והשארנו טעם של עוד לפעם הבאה. לארוחת ערב עלינו למצפה אופיר- נקודת תצפית יפהפיה דרומית לכינרת.

%d7%90%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%a8
מה תמונה עכשיו? מי מכין קפה?!?!

הפיכה!!!!

לשני הטיולים הלכנו עם אנשים שלא נכנסו (עדיין) לעולם המשחקים. אז כשאני מציג אנשים חדשים למשחקי קופסא, אני מחפש משחק בלי הרבה חוקים שיהיה קל ללמוד, אבל עם עומק מחשבתי שלא יזלזלו במקצוע, וגם שיהיה קצר, למקרה שמישהו לא הבין, פשוט עושים עוד משחק. יש לי כמה אפשרויות, אבל בדרך כלל אני הולך להפיכה (coup באנגלית, בעברית נקרא "הפיכה עיר מדינה" תורגם והופץ ע"י הקוביה ומשחקי ליאם). המשחק (2-9 שחקנים, גילאי 10+, 70 שח באיריס ישראל) לוקח 10 דקות סיבוב, וזה משחק של אחרון ששורד מנצח.  במשחק יש שני רכיבים, קלפים שמייצגים 20161105_084448את הדמויות (5 דמויות – דוכס, מתנקש, רוזנת, קפטן ושגריר) וכסף. כל אחד בתחילת המשחק מקבל שני קלפים ושני מטבעות. בתורך אפשר לעשות אחד מתוך כמה פעולות:
לקחת מטבע מהבנק
"סיוע חוץ" – לקחת שני מטבעות מהבנק
או "הפיכה"- לשלם 7 מטבעות ולחסל לאחד השחקנים האחרים את אחד הקלפים שלו.
בנוסף יש פעולות שתלויות בקלפים: אם יש לך את הדוכס אפשר "לקחת מס" 3 מטבעות מהבנק. הדוכס גם יכול לחסום שחקנים אחרים מלקבל סיוע חוץ (לקחת שני מטבעות).
אם יש לך את המתנקש אפשר "להתנקש" לשלם רק 3 מטבעות (במקום 7 בבפעולת הפיכה) כדי לחסל למישהו קלף, אבל אם יש לו את הרוזנת (קונטסה) הוא יכול לחסום התנקשות כזו.
אם יש לך את הקפטן, אפשר לגנוב לשחקן אחר שני מטבעות ולחסום גניבות ממך.
ואם יש לך את השגריר (אמבסדור) אפשר להחליף קלפים מהיד עם קלפים מהקופה.
החסימה עובדת באותו הרגע, לדוגמא עטר אומרת "יש לי קפטן ואני גונבת ליונתן 2 מטבעות" יונתן עונה "גם לי יש קפטן ואני חוסם את הפעולה" . מי שהפעולה שלו נחסמה סיים את תורו. הרעיון מאחורי המשחק שהקלפים ביד חבויים, ואף אחד לא יודע מה באמת יש לך שם, אז אפשר לשקר ולהגיד "יש לי את הדוכס" ולקחת 3 מטבעות מהבנק גם אם אין.

catalog_514029-l
בעברית

העניין הוא שאם מישהו חושב שאת משקרת הוא יכול להאשים אותך, ואז צריך להראות לו את הקלף. אם שיקרת את צריכה לחסל את אחד הקלפים שזה אומר להפוך אותו עם הפנים למעלה, ויותר אין לך את היכולת שלו. אם באמת יש לך מה שאמרת, מי שטען ששיקרת צריך לחסל קלף אחד שלו, והקלף שנגלה מוחלף בקלף אחר מהקופה. כך המשחק מתקדם, עד שנשאר רק שחקן אחד עם קלפים והוא המנצח.

המשחק נראה עם הרבה חוקים אבל הוא בא עם קלף עזר לשחקן שמסכם את כל הפעולות ופעולות הנגד, ותוך שני סיבובים כבר כולם קולטים את התפקידים השונים. הוא משלב שקרים, פסיכולוגיה ופסיכולוגיה הפוכה ומתאים מאוד לאירועים חברתיים, כי הוא מעודד תקשורת בין האנשים (וכמו כל תקשורת בריאה, כוללת שקרים) הרבה הומור והנאה. הוא מתאים מאוד לשחקנים מתחילים בגלל כל הסיבות לעי"ל ובמפגשים ראשונים זה המשחק המועדף עלי. הוא פחות מתאים לילדים כי הם לא יודעים לשקר כמו שצריך. להערכתי הוא גם המשחק ששיחקתי בו הכי הרבה (מתחרה בwerewolf) , כי כמעט כל מפגש עם הקבוצה אנחנו עושים כמה סיבובים שלו.

גילוי נאות: אין לי קשר לאף אציל, אבל אם איזה דוכס ירצה לאמץ אותי, יש על מה לדבר.

לפני סיום אני רוצה לאחל מזל טוב לנועה וגיא על הולדת התאומים.

מה המשחק הראשון שהכניס אתכם לעולם המשחקים? גם אתם מכירים פינת חמד יפהפיה בארץ? ספרו לי עליה בתגובות, (או בפרטי).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: